Comunicate pe larg

Acasă > Comunicate pe larg

Comunicat - Dezinsecție și Deratizare - Instituții Publice și blocurile 8, 9, 17, 22

vineri, 19 mai 2023 / Comunicate de presă / Comunicate de presă urgente

STIMAŢI LOCATARI!

În data de 19 MAI 2023 începând cu ora 11.00 CORAL IMPEX SRL, va efectua lucrări de dezinsecție și deratizare!

RECOMANDĂRI!

• Substanţele utilizate sunt: insecticidul CY 10 și raticidul COLBROM PASTĂ. Acestea sunt avizate de Ministerul Sănătăţii şi fac parte din grupele Xn (III) şi Xi (IV) de toxicitate!
  • Timpul de acțiune a substanței este de 24 ore. Vă rugăm să evitați accesul persoanelor în spațiile tratate prin serviciile de dezinsecție timp de 24 de ore.
  • Spațiile se vor aerisi pentru o perioadă de minim 2-3 ore;
  • Rugăm cetățenii care au obiecte personale (cărucioare pentru copii, biciclete, etc) depozitate în scara blocului, să le acopere pentru a nu fi stropite cu substanțe insecticide!
  • Să nu circulaţi pe scară în timpul efectuării dezinsecției!
  • Persoanele cu probleme respiratorii, astmatice, alergice, cardiace sunt rugate să nu circule timp de 4 ore în zona unde a fost aplicată substanța și numai după aerisirea scării!
  • În cazul în care sesizaţi miros specific de substanţă, recomandăm aerisirea imediată a încăperii!

MĂSURI DE PRIM AJUTOR CONFORM CERTIFICATULUI DE AVIZARE PENTRU RATICIDUL COBROM PASTĂ.

• Expunere cutanată: spălați pielea cu apă și săpun.
  • Expunere oculară: clătiți ochii cu apă sau cu lichid pentru curățarea ochilor, țineți pleoapele deschise cel puțin 10 min.
  • Expunere orală: clătiți atent gura cu apă. Nu se va administra nimic unei persoana care nu este conștientă. A nu se induce voma.
  • În caz de ingestie: contactați imediat medicul și prezentați-i ambalajul sau eticheta produsului.

Contactați un medic veterinar dacă produsul este ingerat de un animal domestic.

MĂSURI DE PRIM AJUTOR CONFORM CERTIFICATULUI DE AVIZARE PENTRU INSECTICIDUL CY 10

• Contactul cu pielea: Spălați cu multă apă și săpun.
  • Contactul cu ochii: În cazul contactului cu ochii, spălați imediat cu multă apă și consultați medicul.
  • Ingerare: Nu provocați în nici un caz vomă. Obțineți asistență medicală imediat.
  • Inhalare: Conduceți accidentatul la aer liber și țineți-l cald și în repaus.

În cazul nerespectării recomandărilor, CORAL IMPEX SRL este absolvită de orice responsabilitate pentru eventualele accidente!

CORAL IMPEX SRL

TEL: 0248/212344 sau 0746/093290